Jak ubezpieczać maszyny i urządzenia rolnicze?
Jak ubezpieczać maszyny i urządzenia rolnicze?

W dzisiejszych czasach praca w gospodarstwie rolniczym nie jest możliwa bez posiadania nowoczesnego sprzętu. Bardzo wielu rolników wydaje więc wszystkie oszczędności na zakup maszyn rolniczych i urządzeń. Jeśli jesteś jednym z nich, powinieneś odpowiednio zabezpieczyć swoje mienie. Dzięki temu awaria lub inny nieprzewidziany wypadek nie będzie wiązał się z utratą dochodu.

Czy ubezpieczenie maszyny rolniczej to konieczność?

To pytanie zadaje sobie wielu rolników. Oczywistym jest bowiem fakt, że nie chcemy kupować czegoś, co okaże się zbędnym wydatkiem. Przyjrzyjmy się więc jak wyglądają realia.

Przede wszystkim, w przypadku pojazdów takich jak ciągnik czy kombajn konieczne jest ubezpieczenie OC na wypadek zdarzeń drogowych. Co jednak z polisami chroniącymi nas na wypadek awarii, kradzieży czy zniszczenia maszyn rolniczych? Tego typu ubezpieczenia nie są obowiązkowe. Warto jednak pamiętać, że mogą one znacznie pomóc nam w nagłej, nieprzewidzianej sytuacji.

Mówiąc w skrócie - zakup ubezpieczenia to wydatek, który warto ponieść – zwłaszcza, jeśli eksploatujemy swoje maszyny w znacznym stopniu i ryzyko, że odmówią posłuszeństwa w najmniej odpowiednim momencie, jest relatywnie wysokie.

Wybierz najkorzystniejsze ubezpieczenie – dobre rady

Dziś często możemy natknąć się na oferty ubezpieczycieli. Wydawać by się więc mogło, że zakup polisy jest niezwykle prosty. Niestety, to nie do końca prawda. Aby ubezpieczenie, które wybierzesz, spełniło wszystkie Twoje oczekiwania i stanowiło odpowiednią ochronę, musisz uważnie przyjrzeć się ofertom, jakie do Ciebie docierają.

Przede wszystkim sprawdź wielu ubezpieczycieli i ich oferty, a najlepiej poproś u każdego z nich o kilka wariantów. Dzięki temu porównasz zarówno koszty, jak i zakres ubezpieczenia. Po drugie, przy wyborze polisy nie warto się spieszyć - nie bój się zabierać umów do domu czy spotykać z doradcami, którzy rozwieją wszystkie Twoje wątpliwości. Musisz mieć pewność, że amortyzacja, jaką zapewni Ci ubezpieczenie, będzie wystarczającą ochroną – nie warto poddawać się tutaj presji, jaką czasami wytwarzają przedstawiciele ubezpieczeniowi.

Jakie korzyści oferuje ubezpieczenie?

Ubezpieczenie OC to gwarancja, że w przypadku kolizji Twojego ciągnika z innym pojazdem nie będziesz obciążony koniecznością pokrycia kosztów naprawy. Z kolei decydując się na dodatkowe ubezpieczenie, możesz spać spokojnie nie tylko w przypadku nagłej awarii sprzętu i maszyn rolniczych, ale również mieć pewność, że kradzież, powódź czy pożar Twojego dobytku nie będą wiązały się z utratą dochodu.

Coraz częściej ubezpieczyciele oferują również dodatkową pomoc np. w przewiezieniu sprzętu rolniczego do naprawy. Można również spotkać oferty, w których na czas naprawy np. ciągnika otrzymasz pojazd zastępczy. Warto jednak mieć świadomość, że wszystkie dodatkowe korzyści są dodatkowo płatne, dlatego zawsze starannie dobierajmy potencjalne benefity do swoich potrzeb.

Ogólne warunki ubezpieczeń – dlaczego warto je przejrzeć?

To, co mówi Ci agent ubezpieczeniowy lub informacje, które znajdziesz w folderze reklamowym, to nie wszystko czego potrzebujesz, by ubezpieczyć swój sprzęt rolniczy w satysfakcjonujący sposób. Nie wystarczy nawet wnikliwa lektura umowy ubezpieczeniowej. Musisz bowiem pamiętać, że najważniejsze informacje dotyczące m. in. sposobu wypłaty odszkodowania, czasu oczekiwania na rozpatrzenie roszczenia czy wyłączeń z ubezpieczenia, znajdują się w OWU czyli Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia. To dość obszerny dokument, który powinien zostać dołączony do umowy ubezpieczeniowej. Nie zrażaj się jego objętością i dokładnie go przeczytaj.

Zawsze zadawaj dużo pytań

Choć w teorii firmy ubezpieczeniowe powinny mieć na uwadze przede wszystkim Twoje bezpieczeństwo i informować Cię o wszystkim w pełnym zakresie, nie warto ufać im na słowo. Jak każde inne przedsiębiorstwo chcą bowiem przede wszystkim odnosić zyski. Dlatego też podczas rozmowy z agentem ubezpieczeniowym nie śpiesz się. Masz prawo zapytać o wszystko, co jest niejasne, trudne i zawiłe. Rozwiewaj swoje wątpliwości, pytaj o konkretne przykłady, np. jak wygląda zgłaszanie szkody oraz proces przyznawania odszkodowania. Nie warto dawać zbyć się miłymi słowami i ogólnikami. Tylko dokładnie sprawdzając wszystkie aspekty ubezpieczenia masz szansę wybrać polisę, z której będziesz zadowolony.

Podsumowując, ubezpieczenie maszyn i urządzeń rolniczych to rozsądny krok, który może ochronić Cię przed znacznymi wydatkami i utratą płynności finansowej, gdy awaria uniemożliwi pracę w gospodarstwie. Niemniej jednak wybierając polisę ubezpieczeniowym warto być ostrożnym – dokładnie wszystko sprawdzać i wybierać takie pakiety, które rzeczywiście będą przydatne. Tylko wtedy uda nam się zadbać o swoje bezpieczeństwo bez ponoszenia zbyt obciążających wydatków.

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium